6 perc világhír! Jövőre valóságos könyváradat fenyeget, ám László Ferenc heti szemléje szerint egyelőre még felszabadultan örülhetünk a borgesi Tlön mitikus világának szentelt enciklopédia első (azazhogy 11.) kötetének, valamint az olvasás francia királyáról megemlékező két albumnak.
A könyvpiac üzletági életritmusának megfelelően a karácsonyt közvetlenül megelőző hetekben a hírek java e rovatban is rendesen új, illetve közelgő megjelenéseket tárgyal. Ám korántsem minden ilyen hír ünnepi:
némelyik éppenséggel ijesztő kihívásokat jelez e szcéna megannyi szereplője számára.
Mint például a Spines nevű könyves startup vezetőinek elhatározott szándéka és terve, miszerint jövőre 8000 új könyv megjelentetésére készülnek – a mesterséges intelligencia által felkínált lehetőségek maximális kiaknázásával. A Spines a szerzői önkiadás terepét készül letarolni, miközben alapítói szemérmes nagyralátással kiadói platformnak nevezik vállalkozásukat, melynek üzleti szisztémája a reménybeli szerzők anyagi hozzájárulásán és a mesterséges intelligencia extenzív igénybevételén alapul. Vagyis
1200-5000 dollár befizetését követően vállalják, hogy a mindenestől az AI segedelmével szerkesztett, lektorált, tervezett stb. könyv 2-3 héten belül valósággá válik:
a valóságos és virtuális könyvesboltok kínálatában éppúgy, mint a büszke alkotók publikációs listáin. A merőben opportunista és egyúttal igen lukratívnak ígérkező terv máris kiérdemelte többek neheztelését és elítélő állásfoglalását: részint az alapvető morális és szakmai elvek szellemében, részint a piaci fenyegetettség érzetétől vezéreltetve.
Hasonlóan baljós árny gyanánt értelmezhető az a hír is, amelyben a TikTokot tulajdonló kínai techóriás, a ByteDance arról a szándékáról értesítette a nagyvilágot, hogy az eddig ebookok megjelentetésére szakosodott leányvállalata, a 2023 augusztusa óta fungáló 8th Note Press februártól helyet követel magának a nyomtatott könyvek kiadóinak sorában is. Méghozzá első nekifutásra jelenkorunk oly kitüntetetten népszerű zsánere, a romantasy, illetve a szerelmi regények és az ifjúsági könyvek majdnem egybefüggő piacán készül megkerülhetetlen tényezővé válni a kiadó, amelynek első kötete bizonyos Caitlin Cross (művész)nevű írónő On Screen & Off Again című tinédzser l’amourja lesz. (Caitlin Cross a Nash Bridges – Trükkös hekus egyik karakterének neve volt az ezredforduló táján.) Eme első kötet nyomában pedig már sorban ígérkeznek 2025 mindahány hónapjára az újabb és újabb szerelmes és kalandos megjelenések, s a hasznos szinergiák jegyében e könyvek sikeréért elképzelhetőleg a TikTok is megtesz majd minden lehetőt.
*
Nekünk azonban addig is megmarad az irodalmi és filozófiai játék magasztos lehetősége, amely átívelhet akár több generáción is. Itt van például Jorge Luis Borges 1940-es novellája, a Tlön, Uqbar, Orbis Tertius, amelynek elbeszélője enciklopédia-szócikkek révén értesülést szerez az Uqbar nevű távoli országról, majd a Tlön nevű mitikus tartományról, hogy aztán a záró Utóiratból megtudjuk: Tlön egy XVII. századi titkos társaság közös mulatsága volt, mely társaság tagjai nemzedékek munkájával (és az életből bölcsen az irodalomba átvándorolva) 1914-re megalkották Tlön Első Lexikonát. Nos, ez a borgesi mélyértelmű játék Tlönnel és született idealista lakóival, akiknek nyelvei kizárólag igei, illetve csakis melléknévi alakokat tartalmaznak – most invenciózus és tiszteletteljes folytatókra talált. A mexikói Jorge Volpi fősége alatt ugyanis 20, zömmel negyven év alatti spanyol ajkú szerző Dél-, illetve Latin-Amerikából és Spanyolországból közösen megalkotta Tlön immáron fizikai valójában is létező és ilyesformán kézbe is vehető enciklopédiáját. Pontosabban annak első, azazhogy még pontosabban annak 11. kötetét: a Primera Enciclopedia de Tlön ugyanis a Hlaer-Jangr szókezdetek közé eső szócikkek tudáshalmazát kínálja számunkra. És ahogyan az a szerkesztői bevezetőben áll,
úgy olvasható és olvasandó ez a könyv, akárcsak az Isteni színjáték: szó szerinti és metaforikus értelemben,
vagyis a Borges által említett egyetlen lexikonpéldány fakszimiléje, illetve a novellabéli titkos és jóakaratú társaság megelevenítése gyanánt – és egyszersmind fantasztikus-mesés antológiaként, amellyel a szerzők a sokérdemű madridi cég, a Páginas de espuma nevű független kiadó negyedszázados fennállását köszöntik.
*
Májusban történt a gyászeset, hogy 89 esztendős korában elhunyt Bernard Pivot, a könyves univerzum – és egyáltalán: a magaskultúra franciaországi televíziós reprezentációjának és népszerűsítésének legendás és közszeretettől övezett alakja. A műsorvezető, akiről akkor e rovatban is méltató sorokat olvashattak, nagyszerű műsorsorozatokban, azaz stúdióbeszélgetések ezreiben beszéltette a francia és a világkultúra megannyi nagyságát Umberto Ecótól Alain Delonig, közhasznosságú életének emlékét pedig most két új könyv is ünnepli. A néhai műsorvezető két, ugyancsak literátus leánya, Cécile és Agnès Pivot a Bernard Pivot – le goût des autres című kötetben idézik meg édesapjukat, a lenyűgözően tágas ízlésű hivatásos olvasót, de éppígy a jó fociért és borért (főleg szűkebb pátriája, Beaujolais nedűiért) is szívből lelkesülő konesszőrt. Az INA és a Flammarion közös kiadásában januárban megjelenendő Nos années Apostrophes pedig a címben is említett egyik leghíresebb Pivot-műsor, az Apostrophes 1975-ös megindulásának félszázados évfordulóját köszönti majd, archív fotókkal gazdagon adjusztálva.