A „sohasem késő” üzenete (Beszélgetés Clare Leslie Hallról Cserháti Évával)
Fotó: PesText
A „sohasem késő” üzenete (Beszélgetés Clare Leslie Hallról Cserháti Évával)

Az idei PesText egyik vendége Clare Leslie Hall. Cserháti Évával Ágoston Szász Katalin beszélgetett a brit szerzőről.

1749: A PesText fesztiválon fellépő Clare Leslie Hall debütáló regénye egy zárt vidéki közösség feszültségeibe nyújt betekintést, ez az életérzés a magyar olvasó számára is ismerős lehet. Szerinted mi a regény legérdekesebb/legmegragadóbb aspektusa?

Cserháti Éva: A Sebzett lelkek számomra legizgalmasabb vonása a szerkezete. Ügyesen vegyít három idősíkot a világháború utáni évektől egészen 1969-ig, három műfajt – a romantikus regényt, a pszichológiai thrillert és a tárgyalótermi krimit –, mindig változtatva, hogy a mesélés középpontjába a tragikus történet más és más szereplője kerüljön. Ezért örömmel forgathatja az az olvasó is, aki elsősorban izgalomra és feszültségre vágyik, arra, hogy a könyv végén megoldódjon a rejtély, és az is, akit leginkább a családi drámák, az egyéni, de örök sorskérdések kötnek le. Clare Leslie Hall nyelvezete is kielégít minden olvasói igényt. Hol szépen megmunkált, apró részletek gyönyörködtetnek, hol nagyívű társadalomrajz tárul elénk. A szöveg a líraisága mellett is gördülékeny marad. A falu és lakóinak sorsa összefonódik az érzékletes tájleírásokkal, amelyekből azonban a humor sem marad ki.

1749: A kötet egy végzetes következményekkel járó, tiltott kapcsolat körülményeit meséli el, ugyanakkor egy mesterien felépített rejtélyt is kibontakoztat. Milyen olvasói élményre számíthatunk?

CsÉ: Aki a kezébe veszi a könyvet, biztosan nem fog unatkozni. Az izgalmat a profin tálalt thriller adja, melybe a szerző biztos kézzel keveri a romantikus regényekre jellemző mély érzelmi feszültséget. A történet bővelkedik fordulatokban és nagyon szerethető figurákban. A szöveg könnyen olvastatja magát, gördülékeny, de az elmélyülésre vágyó olvasó meg-megállhat egy-egy találó párbeszéd, tragikus életkép felett. Az érzelmek széles spektrumán játszik a szerző, olvasóját komoly erkölcsi dilemma elé állítja, amikor szinte versenyezteti a két férfi főszereplőt az elbeszélő szerelméért. A bevonódást elősegíti a nagyon személyes, egyes szám első személyű női hang, mely a történetet jelen időben meséli el. Az olvasó közvetlen, mély érzelmeket megmozgató könyvélményre számíthat.

1749: A regény egyik központi témája a múltra való reflektálás, a döntéseink megértése és az azokkal járó következmények feldolgozása, te mit emelnél ki a kötet legmeghatározóbb üzeneteként?

CsÉ: Talán közhelynek hathat, de a „sohasem késő” üzenete a könyv több pontján megjelenik, vonatkozzon akár az első szerelemre, a gyerekvállalásra, családegyesítésre vagy egymás mélyebb megértésére. A másik fontos gondolat, mellyel minden szereplő szembenéz a könyv egy pontján, hogy mindannyian követünk el hibákat, bánunk meg döntéseket, okozunk fájdalmat akaratlanul is szeretteinknek. Az emberi gyarlóság és önmagunk gyengeségeinek elfogadása és megbocsájtása a mű egyik fő gondolata.

Clare Leslie Hall: Sebzett lelkek, Agave Könyvek, 2025

Névjegy
Clare Leslie Hall

Sebzett lelkek című debütáló regénye hatalmas siker lett Angliában, itthon az Agave Könyvek – Magnólia Kiadó gondozásában jelenik meg.

A cikk szerzőjéről
Ágoston Szász Katalin (1996)

Szerkesztő, könyvtárosnak tanult, irodalmi rendezvényszervezőként és kulturális újságíróként is tevékenykedett.

Kapcsolódó
Író a kifutón (Keresztes Balázs Pestext-megnyitója)
Keresztes Balázs (1990) | 2025.05.08.